Geros savijautos ir šypsenos hormonai

Vidinė ramybė, laimės pojūtis, gera nuotaika ir net švytinti oda – viskas priklauso nuo tam tikrų hormonų kiekio organizme ir juos suaktyvinti galime patys. Kaip? Judėdami, skaniai valgydami ir ramiai miegodami.

Štai 7 iš daugelio visų hormonų, kuriuos galime stimuliuoti kasdiene, veikdami visai paprastus dalykus.

[dropcap]1 [/dropcap]Somatotropinas – augimo, idealių linijų arba kitaip vadinamas miego hormonas. Lengvo ir taisyklingo kūno formos priklauso ne tik nuo judesio, bet ir nuo šio hormono kiekio organizme (miego trukmės). Jis atsakingas ne tik už vaikų augimą, bet ir už gerai suformuotą kūną. Aktyvina baltymų apykaitą, taip pat formuoja raumenis ir kartu neleidžia susidaryti kūno apvalumams (riebalų pagalvėms).

Kaip jį skatinti? Jis susidaro dažniausiai naktį, tad svarbu miegoti pakankamai ilgai (7-8 val.), nes šis hormonas susidaro gilaus miego fazėje. Štai kodėl neverta naktį pratęsti gyvenimo ar dirbti. Nuovargis vis vien pasivis.

[dropcap]2 [/dropcap]Seratoninas – geros nuotaikos hormonas. Jis veikia visą organizmą, nuo emocijų iki motorikos. Dalyvauja virškinime ir kontroliuoja žarnyno peristaltiką. Smegenų audiniuose reguliuoja nerimą, džiugesį ir yra atsakingas už gerą nuotaiką.

Kaip jį skatinti? Iškrovos pratimai. Jei galvojate, kad darbas nebeteikia malonumo ir nebematote prasmės daugelyje dalykų, gal vis dėl to verta pradėti sportuoti? Gal tai tik hormonų disbalansas?

[dropcap]3[/dropcap] Dopaminas – hormonas, užtikrinantis gražią eiseną ir formuojantis naujus įpročius. Ši medžiaga harmonizuoja kūno judesius, bet gali taip pat sukelti baimę ir euforiją. Dopaminas sustiprina jausmus, vaizduotę ir kūrybines galias.

Jis dar vadinamas laimės hormonu, nes yra atsakingas už pasitenkinimo būseną. Išskiriamo dopamino kiekis priklauso nuo konkrečių elgesio ar veiklos rezultatų bei pasitenkinimo jausmo. Jei elgesys suteikia pasitenkinimą ir pateisina lūkesčius, tai smegenys rengia atitinkamą išskiriamo dopamino kiekį ateičiai, šį laukimą paversdamos lygiaverčiu pačiai veiklai (štai kodėl yra svarbu pamėgti ne tik rezultatą, bet ir patį procesą). Dopaminas padeda siekti savų interesų ir suteikia atpildo už pasiektus tikslus malonų pojūtį (štai kodėl yra malonu išbraukti atliktus darbus iš To-Do sąrašo).Kai jo trūksta sutrinka gebėjimas mokytis, greitai ir ryžtingai atlikti užduotis ir prisiminti.

[dropcap]4[/dropcap] Vazopresinas – vandens hormonas, kuris palaiko Jūsų odos formą. 50-80 proc. žmogaus kūno sudaro vanduo. Jis reguliuoja druskos ir vandens kiekį organizme ir padeda išsaugoti tamprius ir lygius audinius. Jo gamyba priklauso nuo kraujospūdžio: jeigu jis normalus, normalus ir vazopresino kiekis. Kad vandens apykaita būtų gera, reikia kad būtų užtektinai tam tikrų mineralų – labiausiai kalio ir natrio.

Kaip jį skatinti? Gerkite daug skysčių. Jie praplauna inkstus ir šalina šlakus.

[dropcap]5[/dropcap] Tiroksinas – energijos hormonas. Nuo tiroksino – skydliaukės hormono priklauso, ar jums gera, ar jus kamuoja depresija. Šis hormonas vadovauja medžiagų apykaitai, aktyvina kepenų, tulžies pūslės, inkstų veiklą ir tokiu būdu spartina šlakų bei toksinų šalinimą. Hormonas gerina figūrą, nuotaiką ir veido spalvą.

Tiroksinas reguliuoja medžiagų apykaitos ir mastymo greitį, o tai reiškia, kad visapusiškai veikia mūsų svorį, o taip pat ir mastymo procesus. Kai organizme yra reikiamas tiroksino kiekis, kūnas būna stangresnis, oda – lygesnė, judesiai – lankstūs ir gracingi.

Kai šio hormono trūksta, kaupiasi papildomi apvalumai, žmogus tampa vangus ir mieguistas, o galvoje karaliauja tuštuma, pablogėja atmintis, sunku sukoncentruoti dėmesį.

O apie tai, kaip pasirūpinti skydliauke, papasakosime kartu su sveikatinančios mitybos specialiste Olga Abramova sekančio mėnesio tinklaraščio straipsnyje. O jei Jums ši tema yra aktuali asmeniškai ir negali laukti, registruokitės jos konsultacijai telefonu +370 610 22227.

[dropcap]6[/dropcap] Endorfinas – laimės hormonas. Jie mums suteikia saldų laimės pojūtį. Endorfinas jaudina, priverčia akis blizgėti, o gyvenimas atrodo šviesus ir siekti tikslų visai nesunku.

Kaip jį skatinti? Įsimylėkite, mylėkite ir judėkite. Arba dirbkite darbą, kurį mylite ir jam galite skirti didžiąją dalį savo laiko, minčių ir energijos.

[dropcap]7[/dropcap] Acetilcholinas – skatina koncentraciją ir kūrybą. Šis sudėtingas žodis reiškia medžiagą, kuri veikia raumenų ir organų (širdies ir skrandžio) įtampą, sužadina kūrybines galias ir padeda susikaupti.

Kaip jį skatinti? Joga arba kiti tempimo pratimai.

Laimė kiekvienam iš mūsų reiškia skirtingus dalykus. Bet gerai jaustis norime visi. Kartais tai visai ne šuniškas gyvenimas ar netinkamas darbas. Kartais ruduo yra tik sezonas ir jokia melancholija. Kartais tiesiog trūksta vandens, gero sporto ir saldesnio miego.

Kategorija DŽIAUGSMAS

Esame MyHero! komanda ir auginame sporto ir sveikos gyvensenos judėjimą. Turime tikslą – sveikatinti tautą ir parodyti jog dideli dalykai prasideda nuo mažų žingsnių.